Polscy studenci poliglotami Europy

Naglowek



Polscy studenci poliglotami Europy

Od 13 lat, dzięki stypendium Erasmus, polscy studenci mają szansę na przeżycie niezapomnianej przygody oraz zdobycie doświadczenia językowego. Edukacyjne wyjazdy za granicę to dobra okazja do refleksji: jak nasza młodzież wypada na tle europejskich rówieśników?

Możliwość kontynuowania nauki na uczelni we Francji, Niemczech czy Portugalii niesie ze sobą szereg korzyści. Student doskonali umiejętności językowe, nawiązuje międzynarodowe znajomości, poznaje nową kulturę. Co ciekawe, takie wyjazdy mają też ogromny wpływ na poprawę wizerunku naszego kraju. To dlatego, że wszyscy możemy być dumni z polskiej młodzieży, która okazuje się jedną z najlepiej wykształconych i najbardziej pracowitych.

Polscy studenci przodują w Europie

a

Zagraniczne podróże to główna motywacja do nauki języków obcych 

 Na tle pozostałych europejskich krajów Europy, prezentujemy się naprawdę bardzo dobrze. Dotyczy to zarówno kwestii wykształcenia jak i podejścia do nauki oraz pracy. Jesteśmy krajem z największą liczbą studentów na Starym Kontynencie, sięgającą blisko 2 mln osób. Przekłada się to na zainteresowanie znanych korporacji, które zakładają ośrodki badawczo-rozwojowe w Polsce. Nasi rodacy coraz częściej zyskują uznanie w firmach takich jak Microsoft czy Motorola Global Software Group. Na szczególną pochwałę zasługują informatycy (np. zwycięstwo studentów Uniwersytetu Warszawskiego w międzynarodowym rankingu informatyków Top Coder) oraz inżynierowie (w tym toku, studenci Politechniki Białostockiej zbudowali najlepszego na świecie łazika badawczo-transportowego Magma 2., pokonując m.in. NASA). Na tym nie koniec, ponieważ pozytywnie wyróżniają się również nasi poligloci.

,,Pamiętam moment, gdy przedstawiano nam opiekunów poszczególnych grup. Jedną z nich była Polka, która jako jedyna znała płynnie więcej niż dwa języki, wyliczyła: polski, angielski, niemiecki i francuski. Wszystkim zebranym opadły szczęki z wrażenia, tylko polskim wolontariuszom wydawało się to naturalne” – wspomina Magda, uczestniczka Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu odbyły się w Madrycie.

Uczestnicy tego wydarzenia zgodnie przyznają, że Polacy wykazują się wyjątkową zaradnością i łatwością w komunikowaniu się z pozostałymi nacjami.

Student obieżyświat

Podając za Erasmus.org.pl, od roku akademickiego 1998/1999 do 2011/2012 liczba polskich uczelni posiadających Kartę Uczelni Erasmusa wzrosła z 46 do 315. Natomiast liczba studentów, którzy skorzystali ze stypendium dynamicznie wzrosła z 1 426 do 14 021, ogółem w latach 1998-2010 na Erasmusa wyjechało 93 807 osób, przy czym Polska przyjęła 28 504 studentów z innych krajów. W międzynarodowej wymianie biorą również udział nauczyciele akademiccy w celu prowadzenia zajęć na zagranicznych uczelniach. Liczby te robią wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę systematyczne podnoszenie się popularności Erasmusa. W tej międzynarodowej wymianie mogą jednak wziąć udział tylko studenci, którzy spełnią odpowiednie wymogi związane z wynikami w nauce oraz sprawnością językową.

,,W ramach przygotowań do wyjazdu na Erasmusa, studenci często chcą podszlifować swój angielski. Warsztaty dyskusyjne z Native Speaker’em to wtedy najlepszy pomysł, ponieważ u boku obcojęzycznej osoby najłatwiej jest przełamać barierę komunikacyjną” – ocenia Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły EnglishForYou.pl. - ,,Wyjazd za granicę w ramach odbywania studiów to świetna motywacja do szybkiego opanowania języka.”

Kursy językowe dla studentów

2

Studenci bez wahania stawiają na kursy językowe.

 

Nauka języków obcych stanowi istotny element życia studenta z kilku powodów. Po pierwsze, coraz więcej osób decyduje się na wzięcie udziału w międzynarodowym stypendium Erasmus, który umożliwia wymianę studentów między uczelniami na okres kilku miesięcy lub nawet roku. Poza tym, studenci są zobligowani do zaliczenia egzaminu certyfikacyjnego, dlatego nie warto zawieszać nauki języków obcych już na etapie szkoły średniej – może się to odbić czkawką przy próbie zdania wspominanego testu.

,,Polskich studentów nie trzeba zmuszać do nauki, sami wiedzą po co się rozwijają oraz jaką wartość wnoszą w ten sposób do swojego przyszłego życia zawodowego. Trudno więc się dziwić, że radzą sobie tak swobodnie w trakcie zagranicznych podróży. Dla porównania, wśród młodych mieszkańców innych państw, język angielski niekoniecznie jest czymś równie powszechnym jak u nas” – komentuje Piotr Witkowski z EnglishForYou.pl.

Wyjazdy studentów na studia i praktyki ośmielają do stawiania kolejnych kroków na drodze do międzynarodowej kariery. Na szczęście minęły już czasy, gdy Polacy za granicą kojarzyli się głównie z pracownikami fizycznymi. Dzięki płynnej znajomości języków obcych, polscy studenci oraz specjaliści z różnych dziedzin każdego dnia dokładają kolejną cegiełkę do budowania wizerunku kraju, w którym wiedza i pracowitość to najbardziej cenione walory.

 

Podyskutuj o tym artykule na naszym forum językowym. Zapraszamy na http://www.angielski.edu.pl/forum/viewtopic.php?t=19439 .

 

Materiał przygotowany przez www.EnglishForYou.pl


---------------------------------------------------------------------------------------------------------

EnglishForYou - to warszawska szkoła językowa założona w 1999 roku. Szkoła prowadzi zajęcia w oparciu o system dualny, metodę nastawioną na komunikację i przełamywanie barier w mówieniu. EnglishForYou.pl oferuje także kursy Travel and Guide, profesjonalnie przygotowujące słuchaczy do zagranicznych podróży.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Inne - treści losowe

Główna Inne Porady i ciekawostki językowe Polscy studenci poliglotami Europy
Loading ...