16 grudnia 1653 Oliver Cromwell Lordem Protektorem Anglii

Oliver Cromwell, lider zwolenników Parlamentu podczas wojny domowej w Anglii został ogłoszony 'Lordem Protektorem' Anglii.

Cromwell był jednym z przywódców stronnictwa antykrólewskiego, którego członkowie wywodzili się głównie z angielskiego parlamentu. Byli oni przeciwnikami króla Karola I, który w czasie swoich rządów kilkakrotnie rozwiązywał parlament, gdy ten nie chciał ulec jego żądaniom. Poczynania króla, m.in. wysokie podatki i jego skłanianie się w stronę katolicyzmu, spowodowało wojnę ze Szkocją i przysporzyły mu wielu wrogów. W 1942 wybuchła wojna domowa pomiędzy oddziałami wiernymi królowi i wojskami parlamentu, które ostatecznie zwyciężyły. Król Karol I został postawiony przed sądem i skazany na śmierć na szafocie. Crommwell zniósł monarchię i przyjął tytuł Lorda Protektora a Anglię ogłosił Wspólnotą Narodów (Commonwealth). Odparł inwazję szkockich rojalistów, którym przewodził syn Karola I - Karol II. Wkrótce tak jak jego poprzednik popadł w konflikt z parlamentem i tak jak on zastosował radykalne środki. Wpierw usunął 121 członków z parlamentu, a gdy to nie pomogło to po prostu go rozwiązał i zaczął sprawować absolutne rządy.

Rządził aż do śmierci w wieku 59 lat, w 1658 roku.

Oliver Cromwell był prawdziwym oryginałem. Na jego portretach widzimy brzydkiego, łysiejącego, niedokładnie ogolonego mężczyznę ze zmianami skórnymi i brodawkami na twarzy. Malowano go bez upiększeń gdyż sam tak chciał i nawet groził, że nie zapłaci ani ćwierć pensa artyście, który nie namaluje go takim, jakim jest. Miał bardzo kontrowersyjny stosunek do religii - zniósł święta Bożego Narodzenia, gdyż uważał je za papieskie i pozwolił ludziom wierzyć w to, co chcą i wybierać własnych duchownych. Uwielbiał piwo, palił fajkę i przepadał za prostym angielskim jedzeniem.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Kartki z kalendarza 16 grudnia 1653 Oliver Cromwell Lordem Protektorem Anglii